Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rok 1939

15. 10. 2006

1939

 

Německá expanze

Na konci třicátých let se svět postupně rozdělil na několik táborů. Na jedné straně bylo nacistické Německo, které se evidentně snažilo rozšířit své území (tzv. Lebensraum - životní prostor) a pak tu byla také fašistická Itálie se stejným cílem jako její německý spojenec. Na straně druhé stály dvě vítězné dohodové mocnosti z první světové války. Velká Británie se snažila s Německem vyjednávat a uplatňovala vůči němu tzv. politiku Appeasementu. Francie praktikovala stejnou politiku jako Velká Británie. Oproti Německu měla Velká Británie a Francie navíc tichou podporu ze strany USA. První německá expanze směřovala na jihovýchod. Německý soused a v první světové válce věrný spojenec, Rakousko, bylo lákavým cílem. V Rakousku existovala silná nacistická strana, kterou Hitler z Německa podporoval jak finančními prostředky tak i lidmi a materiálem. Po nebezpečné roztržce mezi Německem a Itálií nakonec Rakousko připadlo Německu. Dalším cílem se stal malý, ale ekonomicky i politicky silný stát střední Evropy, Československo. I zde existovala silná nacistická strana, která měla největší podporu na hranicích s Německem, kde žila velká německá menšina. Této oblasti se říkalo Sudety. Po vyjednávání představitelů v Mnichově Německa, Itálie, Velké Británie a Francie v Mnichově byla tato oblast podstoupena Německu. Tato jednání probíhala bez účasti státu, o který se jednalo! Po této potupné porážce Československa se zdálo, že Němci se roztáhli už dostatečně a tudíž zastaví svojí expanzi na východ. Opak ale byl pravdou. 15.března 1939 obsadila německá vojska zbytek Československa a vyhlásila Protektorát Čechy a Morava. Po této události následovaly záruky ze strany Velké Británie a Francie, že pokud Německo Napadne Polsko, tak se na stranu Polska přidá jak Velká Británie tak i Francie. Československem však Hitlerův expanzionizmus neskončil. Snažil se získat svobodné přístavní město Gdaňsk. Poláci to samozřejmě odmítali a připravovali se na válku s Německem. Po několika přestřelkách na hranicích za účasti německých oddílů Brandenburg se situace velmi vyostřila. Nikdo v té době na spojenecké straně netušil, že Hitler plánuje válku v Polsku.

Polsko

1.září propukla 2.světová válka, největší konflikt v dějinách lidstva. Německo vtrhlo na polské území a bez větších problémů zlikvidovalo malou a špatně vyzbrojenou polskou armádu. Ale nebylo to pouze Německo, kdo na Polsko zaútočil. Němci totiž 23. srpna 1939 podepsali se sovětským Ruskem tzv. Pakt o neútočení. Součástí této dohody bylo také rozdělení Polska mezi oba státy. Okupanti jak ruští tak i němečtí se dopouštěli brutálních zvěrstev na civilním obyvatelstvu. Nejvíce byla pronásledována a likvidována polská inteligence (učitelé, vysokoškoláci, atd..) a důstojníci polské armády, kteří nestačili utéct před okupanty do Velké Británie a především Francie. Jméno Katyň neodmyslitelně patří právě k ruské okupaci Polska. Polsko tedy bylo rozděleno mezi dvě mocnosti, které byly ideologicky naprosto odlišné a přece dost podobné. Sovětský svaz se po Polsku pustil do pobaltských republik (Lotyšska, Litvy a Estonska), které rychle zabral a poté se vrhl na malý severský stát - Finsko.

Západ

Mezitím co v Polsku zuřila válka Velká Británie a Francie prováděla mobilizaci. Přestože obě tyto mocnosti vyhlásily Německu válku, tak nezaútočily na slabé německé příhraniční obranné pásmo (Siegfriedova linie). Také díky spojenecké nečinnosti mohla německá armáda Polsko obsadit. Tato nečinnost bývá nazývána tzv. Sedící válkou. Pro rok 1939 to bylo všechno. V tomto roce začala na nebi zuřit letecká bitva o Francii, které se zúčastnili i českoslovenští letci ve francouzském letectvu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

rrrrrrrr

(tom, 13. 2. 2018 13:59)

reklamy

(Marek, 13. 2. 2018 13:58)

dávejte tam více reklam s world of tanks prosím