Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výstroj Amerického vojáka

9. 12. 2006
Výstroj amerického vojáka během druhé sv. války
Napsal Jan Vobora

 

 

Barvy výstroje tak jak postupovala doba během 2. Sv. Války

Vlevo: Khaki, uprostřed: OD 3, vpravo OD 7

V období před druhou světovou válkou bylo veškeré vybavení, které bylo vydáno armádním jednotkám (či jednotkám, které používali vybavení dle armádní specifikace) mělo khaki barvu. Tento barevný odstín nebyl používaný pouze pro výstoj, ale I pro uniformy, stany, plachty na nákladní vozy atd., jinými svy téměř všude. Již tehdy existovalo mnoho vyjjímek, nicméně se dá říci že khaki barva byla nejpoužívanější.

Toto vybavení z období před druhou světovou válkou, bylo stále ve výzbrojních skladech když začala druhá světová válka a bylo I nadále vyráběno minimálně do roku 1943. Začátkem druhé světové války, byl zaveden nový typ barevného odstínu (jak pro uniformy, tak I pro samotné vybavení) a to Olive Drab 3 (OD 3). Začátkem roku 1943 byl zaveden nový typ/model uniforem a ten s sebou přinesl I nový odstín – Olive Drab 7.

Americká armáda byla nicméně velice pomalá v adaptování a nahrazování starého typu uniforem a proto lze I koncem války najít jednotky vybavené starým typem/odstínem uniforem a výstroje, v lepším případě mix. Díky velikým zásobám starého materiálu lze najít nově zaváděné typy výstroje, které jsou vyrobeny ze starého materiálu či jsou na nich použity oba typy odstínů.

 

Základní Výstroj a osobní vybavení U.S. Army

V roce 1910 U.S. Army Infanrty Board zavedl první standardní typ/set výstroje vojáka, který umožňoval rozložení váhy vybavení a výzbroje po celém těle vojáka. Sestával se z materiálu v barvě khaki a součásti byli: opasek (náboje či osobní zbraň), podporovaný řemením, které mohlo být nahrazeno batohem M-1910 Haversack (pozdější modely známé u nás jako U.S. torna či „usárna“). Design z roku 1910 byl průběžně vylepšován, nicméně základní principy a design zůstávaly stejné.

 

Na tomto obrázku standardní uniformy vojáka z roku 1941 je možno vidět M-1928 Pack, minimální změny oproti M-1910. V případě nepoužití torny byly požito řemení M-1936. Další vybavení (lékárnička, bodák, polní láhev, lopatka apod.) byli potom přímo na opasku. Systém připojení využíval otvorů na opasku a závěsných háčků na jednotlivém vybavení, tento systém (M-1910 hook fastener/grommet system) byl využíván od roku 1910 až do zavedení nového systému v roce 1956 (M1956 Lightweight Load Carrying Equipment, nebude v tomto článku popisován).

Před druhou světovou válkou byl zaveden systém zapínání tzv. LTP (Lift the Dot, je možno vidět v úvodu tohoto článku na lékárničkách), nicméně na uniformách a některých typech výstroje byl stále používán starší systém druků či klasické knoflíky (hlavně uniformy).

Používaný materiál byla byla bavlna či canvas, pro místa, která byla více namáhaná byla používána kůže. LTD (viz výše) a druky byly většinou mosazné a potažené nereflexní barvou.


Belt, Cartridge, Cal .30, Dismounted, M-1923 (Puškový opasek)

M-1923 Cartridge Belt s nábojovým páskem pro pušku M1 Garand.

Tento typ opasků byl zaveden do výstorje v okamžiku, kdy byly využity sklady starého vybavení (M-1910 pásky). Byl vyvinut, tak aby využíval zavedený a používaný systém výstroje M-1910 torna (později M-1928), obsahoval deset kapec pro nábojové pásky pro munici ráže .30 Springfield pro pušky M-1903 Springfield, M-1917 Enfield a později M1 Garand. Pušky M-1903 a M-1917 používali pásky s kapacitou 5 ran (do jedné kapsy se dávaly dva pásky, celkem 100 nábojů v opasku), puška M1 Garand používal rámeček s 8 náboji (celkem 80 nábojů v opasku).


M-1936 Pistol Belt (Pistolový opasek)

 

Tento opasek vznikl lehkou modifikací opasku M-1912. Tento typ opasku je stále v americké armádě používán, byť v průběhu války ve Vietnamu byla bavlna nahrazena nylonem. Na vnější straně opasku je značení US a na vnitřní straně je označení výrobce a rok výroby.

Tímto opaskem měli být vybavení důstojníci, řidiči vozidel a osádky tanků. Na levé straně opasku je velký druk, který byl používán na připnutí sumky na zásobníky (Pocket, Web, M-1923 nebo M-1918). Na strážní službu byl ještě připojováno pouzdro na pistoli/revolver na pravou stranu opasku. Při bojovém nasazení na opasek přibyla polní láhev a lékarnička (viz obrázek výše).


Řemení

Pistolový pásek, nebo puškový pásek může být nošen samostatně, nicméně oba opasky byly navrženy tak aby bylo možné je používat společně s řemením či s tornou M-1928. Řemení M-1936 (M-1936, The Suspender, Belt) byly standardní na začátku a minimálně do poloviny druhé světové války. Později byly nahrazeny upraveným modelem (M-1943 Suspenders, Belt). USMC (US Marine Corps) měli podobný systém řemení (M-1941) vyvynuté společně s tornou M-1941 pack system (viz obrázek níže)

Koncem druhé světové války byl vyvynut a zaváděn nový systém M1944/45 Field pack (viz níže) společně s novým systémem řemení. Odstín barvy byl OD 7.

 

Pouch, First Aid Packet, M-1942 (Lékárnička)

Jedna z nejčastějších věcí z výstroje je lékárnička, existují tři základní typy (viz obrázek v úvodu tohoto článku) - M-1910, M-1924 a M-1942, rozdíly mezi těmito typy jsou minimální. První model byl menší a byla uzavírána pomocí dvou druků, později byly druky vyměněny jedním LTD (Lift the Dot, viz výše). Všechny tyto lékárničky sloužily pro jeden obvaz v krabičce, tzv. Carlisle Bandage. Tento obvaz byl vkovové krabičce, většinou typická barva je OD (Olive Drab), nicméně existuje ještě varianta s červenou barvou krabicky. Později byla kovová krabička vyměněna za papírový obal. Označení na krabičce bylo 'First Aid Packet US Gov't Carlisle Model'. Každý voják byl vybaven jedním takovýmto obvazem.

Lékárnička M-1942 byla ve výstroji ještě dlouho po konci druhé světové války, a jeho označení se změnilo na „Pouch, First Aid“ (Lékárnička první pomoci) nebo „Pouch, Lensatic Compass“ (sumka na kompas). Nahrazena byla univerzální sumkou LC-1.


Cover, Canteen M-1910, M-1917 or M-1941 (Obal na Polní láhev)

Obal na polní láhev je schopen pojmout jak láhev, tak I pítko a byl využíván téměř každým americkým vojákem během druhé světové války. Typ navžený v roce 1910 je defakto používán dodnes. „Dismounted“ obal se připínal přímo na opasek, „Mounted“ se potom pomocí „T-adaptéru“ (T-hanger) se připínala na jezdecké sedlo.


Obal na polní lopatku/krumpáček/sekerku

Téměř každý americký voják během druhé světové válce byl vybaven buď polní lopatkou, krumpáčkem či sekerkou. Této tématice se budeme věnovat v rámci jiného článku. Tento obal byl stejně jako ostatní součásti vybavení připojen na opasek či přímo na tornu.


Další vystroj

Je nepřeberné množství dalšího vybavení a výstroje, nicméně existuje několik standardních součástí výstroje, které zde popíšemě:

  • Sumka na dva zásobníky do pušky M1 Carbine, stejně jako standardní sumku na pistolové zásobníky, je možné tuto sumku připojit pomocí druku na levou stranu pistolového opaskum další sumky je možno na pásek nasunout, nicméně není možné je zajistit či připnout

  • Obal na plynovou masku, téměř každý voják byl vybaven takovýmto obalem, který byl označen US a symbolem Chemical Corps. Tento obal byl nošen pomocí řemenu přes rameno

  • Sumka M-1938 na nůžky na stříhání ostnatého drátu (Barbed Wire Cutter M-1938)

  • Granátová sumka, tato sumka se sestávala ze tří kapes, každá vybavená dvěmi LTD, tato sumka měla zároveň šnůru, kterou se připevňovala k noze
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

celgem gut

(onďa bonďa, 23. 4. 2018 19:55)

ahojjky jmenujy se onďa a velyce rát šopuju a inťásku a mislým sy že ta vysbroj fašela asi jenom 5 kramu. Moje Baba bila v druchy svjetofy falce a sabila moc bojofniku voe. Takse si tady psentante pomežovat šuraki a bješte se ušit kramatiku. :)

dotaz sumka smg

(michael neutert, 27. 12. 2015 13:51)

Ahoj mam sumku case us 45 smg clip co se da prehodit pres rameno a provliknout opaskem a nekdo mi rikal ze se sumky pres rameno na smg nepouzivali a pritom par fotek je jak s tou pres rameno tak i tou pruvlekovou a jeste rikal ze sumka na 3 magy byla jen u usmc to byla ale jeste byla pechotni verze kdo ma pravdu nevim jestli na ww2 muzu tahat tu sumku

m41

(rajda, 19. 3. 2012 12:55)

v některých shopech nabízí bundu m41 ve 2verzích ,jedna poddustojnická a druha dustojnicka ,,jaky je v tom rozdil podle fotek se zdá že jen v barvě,,dik

bajonet BERGaCo.4765i

(David, 18. 2. 2012 13:06)

Prosím o informace o tomto tipu bajonetu:BERGa co. 4765i Rád bych zjistil k jaké armádě-původ země tento bajonet patří. Děkuji David

116kg

(bionicle, 21. 1. 2009 20:48)

pry že parašutyste meli těřkou vystroj 116kg ale ja tomu neveřim

Re: 116kg

(maros, 1. 2. 2011 10:37)

tak to by si mne kdyz tam mneli vse od zasoby jidla munici zbrane nahradni obleni lkearnicku nahradni boty bigoskou lopatku atd to se nezda ale nastrada se to.

never

(paragan, 17. 3. 2009 15:10)

Nejspis si necetl knihu Bratrstvo neohrozenych, jeden z vojaku mel v predvecer Dne D, tak tezkou vystroj, ze ho ostatni stezi nacpali do letadla.
Měj se.

Re: never

(vampir, 8. 1. 2011 22:01)

já sem tu knižku čet a jeto pravda

nic moc

(náhodný návštěvník, 18. 12. 2010 12:59)

Opravdu "kvalitní" článek - pro ty co si nevšimli - je akorát zkopírovaný a přeložený z této adresy: http://www.olive-drab.com/od_soldiers_gear_ww2webgear.php , nehledě na to, že ta pasáž o barvách výstroje a oblečení obsahuje mylné informace.

Pochvala

(pvt.Deacon Lloyd, 27. 1. 2010 18:46)

Dobrej den.
Jsem členem jednoho KVH....a narazil jsem na tyto stránkya jelikož se mi líbily tak jsem o nich zpravil cpt.Nachtmanna....A musím s potěšením oznámit pánové tvlrci, že váš web je brán nikoliv s rezervou ale s nadšeným výskotem všech lidí z KVH 4th Armored Division of Pilsen.Hlavně musíme pochválit toho člověka který měl ten nápad tady tento web udělat!..Poněvadž kdo s tímto má skušenost tak ví že na Oslavách jsou takoví exempláři že na WWII akci vylezou ve Vietnamové uniformě ,a bohužel kolkrát tam vlezou i ve woodlandech...což je katastrofa na druhou!!!+ Kalacha či jinou vietnamovou sračku na rameni a je bohužel faktem že skutečné veterány tato skutečnost nanejvýše pobouří na neúnosnou míru.....Proto vás prosím dbejte na WWII akcích na o abyste měli správnou uniformu....s pozdravem krásného dne.... pvt.Deacon Lloyd

PS: je mi jenom 14 tak se nedivte

Re: Pochvala

(Kubajs, 7. 9. 2010 12:19)

ahoj, chci se zeptat zda tvá kritika je na lidi, kteří se přijdou podívat na oslavy??, na návštěvníky ?? už mě pomaličku začíná vytáčet váš "namyšlený" postoj !!! všech těchto klubů !!!

116kg

(pora, 7. 2. 2010 9:06)

ano je to pravda ani tu vahu neustalibyla hrozne tezka

no....

(airborne, 15. 11. 2007 14:23)

Nove stranky by měli byt hotove přísti rok pocitam ze nak zacatkem.Ted na to moc casu nemam ale naky si udelam

kic

(super, 15. 11. 2007 9:59)

Us se tesim na nove stranky :),(a kdyby měli byt hotovi, za jak dlouho pocitas predem dik za otpoved.

dik

(airborne, 12. 10. 2007 15:20)

diky ale tady toho je jenom zlomek toho co bude na mojich novych strankach az budou hotove tak sem dam odkaz

Vážně good

(D.T, 12. 10. 2007 12:54)

Je to tu good vždiť většina lidí ani neví jak vypadali americký uniformy a výsroj já fandim vojenskym protože chci být voják i já jsem něco věděl ale teď toho vim o hodně víc Dobrý stránky lidi se maj co učit ale kdo půjde na tyhle stránky tak toho ví o hodně víc.

pochvala

(airborne, 29. 7. 2007 7:31)

DIk za pochvalu tady ta Výstroj tak to je jenom 1 desetina z toho co budu mit na mojem novem webu bude tam daleko vic obrazku veci i popisu. Jinak ten Eisenhoveruv projem v mp3 bohuzel nemam ke stahnuti.

pochvala

(Hovado company- U.S. army, 30. 6. 2007 18:37)

Jestli někde chybí obrázky,tak to vůbec nevadí, páč jde o text a ten vy máte porfektní. Takovéhle stránky hledám už fakt dlouho. Všichni se tváří že WW2 rozumí a potom o slavnostech svobody vylezou ve vietnamový uniformě s nášivkou airborne a s Kalašnikovem přes rameno. Patří vám fakt velkej dík za tyhle články- zvlášť US. army, ted už se nikdo nemůže vymlouvat,že naví kde zjistit jak vypadaa uniforma v roce 45.
PS. Hustej je ten Eisenhoverův projekt, nevíte kdy by se dal stáhnout v MP3??